آموزش

نحوه بستن رکاب دوچرخه

دوچرخه از جمله وسایل نقلیه پرکاربرد در کشورهای مختلف است. افراد زیادی از دوچرخه برای رفت و آمد های درون شهری و گاهی برون شهری استفاده می‌کنند. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که پس از گذشت مدت زمانی ممکن است، در اثر حوادث مختلفی، اجزای مختلف و قسمت‌های گوناگون دوچرخه مانند رکاب دوچرخه، پنجه رکاب دوچرخه، شانزمان دوچرخه و غیره دچار مشکل شده و نیاز به تعویض داشته باشند.

همچنین در فروشگاه اینترنتی بایکی لند تمامی دوچرخه ها به صورت مونتاژ شده ارسال می شود. فقط رکاب ها به علت اینکه دوچرخه در کارتن قرار می گیرد به صورت جدا قرار گرفته می شود. در ادامه این مقاله، انواع رکاب دوچرخه و نحوه بستن رکاب دوچرخه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

رکاب دوچرخه چیست؟

رکاب یا همان پدال، یکی از مهم‌ترین قطعه‌های دوچرخه به حساب می‌آید که دوچرخه سوار با وارد کردن فشار پنجه پا به آن قسمت، سبب حرکت کردن چرخ می‌شود. رکاب دوچرخه در بین پای دوچرخه سوار و طبق قامه، ارتباط ایجاد کرده و سبب چرخش توپی‌ تنه و چرخش چرخ های دوچرخه می‌شود.

نحوه بستن رکاب دوچرخه

معمولاً پنجه رکاب دوچرخه‌های مختلف دارای یک محور می‌باشند که به پایانه اهرم پدال متصل می‌شوند. اغلب دوچرخه‌ها دارای رکاب‌های معمولی می‌باشند که در این نوع رکاب‌ها فقط فشار به سمت پایین پای دوچرخه سوار را به چرخ ها منتقل می‌کند. همچنین پدال‌های حرفه‌ای نیز وجود دارند که در این نوع پدال‌ها، کفش دوچرخه‌سوار به پدال دوچرخه متصل می‌شود و با این کار زمانی که دوچرخه سوار فشار را به سمت بالا وارد می‌کند نیز، چرخ ها حرکت می‌کنند.

انواع رکاب دوچرخه

رکاب دوچرخه در انواع گوناگونی وجود دارد که برخی از آنها ساده و مبتدی و برخی از آن‌ها پیشرفته و حرفه‌ای می‌باشند.

 

پدال ساده

طبق تحقیقات انجام شده مشخص شده است که پدال ساده رایج‌ترین نوع پدال دوچرخه به حساب می‌آید، پدال‌های ساده به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با هر نوع کفش می‌توان از آن‌ها استفاده نمود. از مزایای پدال ساده می‌توان به نیاز نداشتن به کفش مخصوص دوچرخه سواری و نیاز نداشتن به فیکس شدن و متصل شدن به دوچرخه اشاره کرد.

پدال ساده

 

 

پدال ارتقا یافته

این نوع پدال مناسب دوچرخه‌های کوهستانی و دوچرخه‌های شهری می‌باشد. معمولاً رکاب‌های ارتقا یافته دارای لبه‌های دندانه دار می‌باشند که سبب بهتر قرارگیری کفش بر روی پدال شده و در نتیجه منجر به انتقال یافتن نیروی دوچرخه سوار به رکاب می‌شود. نحوه بستن آن، مخصوصاً دوچرخه‌های کوهستانی و شهری بسیار آسان می‌باشد.

پدال دوچرخه

 

رکاب‌های قفل شونده

این نوع پدال مناسب دوچرخه‌های حرفه‌ای و مسابقه‌ای می‌باشد. رکاب‌های قفل شونده این امکان را برای دوچرخه سوار فراهم می‌کنند که کفش خود را به پنجره رکاب دوچرخه متصل نماید. با انجام این کار حداکثر نیروی ممکن به دوچرخه وارد شده و منجر به سریع‌تر حرکت کردن دوچرخه می‌شود. برای استفاده از این نوع رکاب‌ها لازم است کفش مخصوص برای متصل کردن آن به رکاب تهیه نمایید.

تنظیم پدال دوچرخه

نحوه بستن رکاب دوچرخه

هر دوچرخه دارای دو رکاب می‌باشد که یکی در سمت راست و دیگری در سمت چپ قرار می‌گیرد. معمولاً رکاب سمت راست را با حرف R و رکاب سمت چپ را با حرف L مشخص می‌نمایند.

درون هر یک از پدال‌ها مقداری ساچمه در گریس می‌باشد و در رکاب‌های حرفه‌ای نیز بلبرینگ ریز و کوچک قرار می‌دهند. در صورتیکه پدال‌های حرفه‌ای را به موقع گریس کاری نکنید، ممکن است بلبرینگ‌ها خراب شوند که باید تعویض شوند.

 

نحوه بستن رکاب دوچرخه امری آسان می‌باشد که با کمی توجه و داشتن تجهیزات مورد نیاز، می‌توانید به سهولت انجام دهید. لازم به ذکر است که بستن یکی از پدال‌ها متفاوت بوده و برخلاف پیچ و مهره‌ها، در جهت چرخش عقربه‌های ساعت شل شده و در خلاف جهت عقربه‌های ساعت سفت می‌شوند. البته دلیلش این است که رکاب زدن به سمت جلو انجام می‌شود و همواره به سمت جلو در حال سفت شدن می‌باشد. اگر رکاب‌ها برخلاف عقربه‌های ساعت سفت شوند، ممکن است هنگام رکاب زدن، پنجه دوچرخه شل شده و از محل خود خارج شود.

در صورتی که یکی از پدال‌های دوچرخه‌تان شکسته و از جایش خارج شود، حتی اگر در وسط مسیر باشید، باید ادامه راه را پیاده طی کنید. پنجه رکاب دوچرخه‌ها با یکدیگر متفاوت می‌باشند اما نحوه بستن رکاب دوچرخه‌ها شبیه به هم یا عین هم می‌باشند.

 

 

جمع‌بندی

پدال‌ها از جمله قطعاتی هستند که در موقعیت‌های مختلفی با سنگ‌های کوچک و بزرگ و موانع برخورد می‌کنند و ضربات بسیار زیادی را تحمل می‌نمایند. به همین سبب بیشتر پدال‌ها دچار ساییدگی یا ضربه می‌شوند. توجه داشته باشید که پدال‌های دوچرخه از جمله تجهیزات مهم دوچرخه بوده و باید اهمیت زیادی برای آن‌ها قائل شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *